Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: http://lib.kart.edu.ua/handle/123456789/7144
Назва: Спосіб портової перевалки навалочних вантажів із залізничного потяга на судно
Автори: Данько, Микола Іванович
Шилаєв, Павло Сергійович
Ломотько, Денис Вікторович
Котенко, Анатолій Миколайович
Дунаєвський, Леонід Маркович
Шевченко, Віталій Іванович
Ключові слова: вантажно - розвантажувальні роботи
порт
насипні вантажі
піввагон
наволочні вантажі
вагон - хопер
естакади
Дата публікації: 2013
Видавництво: Державна служба інтелектуальної власності України
Бібліографічний опис: Пат. № 102943 Україна Спосіб портової перевалки навалочних вантажів із залізничного потяга на судно / винахідники : М. І. Данько, П. С. Шилаєв, Д. В. Ломотько, А. М. Котенко, Л. М. Дунаєвський, В. І. Шевченко ; володілець : Українська державна академія залізничного транспорту ; заявл. 06.06.2012 ; опубл. 27.08.2013, Бюл. № 16.
Короткий огляд (реферат): Винахід належить до залізничного транспорту в області вантажно-розвантажувальних робіт у порту, зокрема до вивантаження масових навалочних (вугілля) та насипних (зерна) вантажів з піввагонів та вагонів-хоперів залізничного потяга та перевалювання вантажів на судно, минаючи склад. Спосіб вантажно-розвантажувальних робіт у порту відрізняється від відомих аналогів тим, що попередньо будують естакаду, яку розміщують над трюмом судна, при цьому на естакаді розташовують рейки, по яких подають потяг з вагонів-хоперів або на піввагонів. Перевалку зерна, мінеральних добрив або кам'яного вугілля на судно здійснюють з вагонів- хоперів, піввагонів залізничного потяга безпосередньо у трюм судна з естакади, минаючи склад, причому вагони-хопери або піввагони пересувають на естакаді у зворотно- поступальному напрямку і забезпечують при перевалці зерна, мінеральних добрив або вугілля рівномірне розподіляння вантажу у трюмі судна. Технічний результат: запропонований спосіб забезпечує скорочення витрат часу під вантажно-розвантажувальними операціями; знижує витрати при зберіганні та транспортуванні вугілля, мінеральних добрив внаслідок видування, вимивання на відкритих площадках порту; поліпшує екологічний стан в порту; унеможливлюється ушкодження стропами вагонів кузова; простоту технології.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): http://lib.kart.edu.ua/handle/123456789/7144
Розташовується у зібраннях:2013

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
patent102943.pdf280.44 kBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.